Haber

BM, Dnipro nehrinin iki yakasındaki çaresiz Ukraynalılara ulaşacak

Birleşmiş Milletler’in (BM) Ukrayna’daki BM İnsani Yardım Koordinatörü Denise Brown’ın Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba’ya BM kuruluşlarının yaptığı yardımlar hakkında bilgi verdiğini belirterek, “BM, Ukrayna’nın her iki yakasındaki ihtiyaç sahibi tüm Ukraynalılara ulaşmaya kararlı. (Dnipro) nehir kenarı.” ifadesi kullanıldı.

Brown’ın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Herson’da selden etkilenen farklı bölgelere nasıl ulaşılacağı konusunda bölge makamlarıyla ortak temaslarda bulunulduğu, ordunun bölgelerin güvenli olduğunu doğrulamasının ardından yardım sağlanacağı belirtildi.

Kahovka Barajı’nın yıkılmasının ardından BM kuruluşları ve insani yardım çalışanları su, gıda ve nakit yardımında bulunarak, “BM (Dnipro) nehrinin her iki yakasındaki ihtiyaç sahibi tüm Ukraynalılara ulaşmaya kararlıdır” dedi. kelimeler yer aldı.

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy bir röportajda BM dahil insani yardım kuruluşlarını Ukrayna’ya yeterli acil yardım sağlamamakla suçladı.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric ise günlük basın toplantısında Zelenskiy’in sözlerinin sorulması üzerine, “Ukrayna’da yaptıklarımızı ilk günden beri aktardım. Yardım etmek için oradayız.” cevabı verdi.

Kahovka Barajı’nın isabeti

Ukrayna’nın güneyindeki Herson bölgesinde Rusların kontrolündeki Kahovka Barajı ve Hidroelektrik Santrali’ne dün bombalı saldırı düzenlendiği duyurulmuştu. Bölgenin sel nedeniyle büyük bir çevre felaketiyle karşı karşıya olduğu açıklandı. Ukrayna ve Rusya, barajın düşmesiyle ilgili olarak birbirlerini suçlayan açıklamalarda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu