Haber

İranlı Yetkili: Yabancı Şirketler ABD Yaptırımları Nedeniyle İran’a İlaç Ve Tıbbi Ekipman Satmak İstemiyor

TAHRAN, 2 Aralık (Xinhua) — İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın bildirdiğine göre, İran Gıda ve İlaç İdaresi Lideri Haider Mohammadi Perşembe günü yaptığı açıklamada, bazı yabancı şirketlerin ABD yaptırımları nedeniyle İran’a ilaç ve tıbbi ekipman satmak istemediğini söyledi. söylenmiş.

Aynı zamanda İran Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammedi, uluslararası kuruluşların İran’daki temsilcilerinin 5’inci toplantısında İran’ın bankacılık departmanına yönelik ABD yaptırımları nedeniyle ülkesinin ithal birçok tıbbi esere erişemediğini duyurdu.

Muhammedi, “İlaç tedarikindeki sorunları yabancı şirketlerin dikkatine sunduk, ancak bazıları İranlı hastalara ilaç satmayı reddetti” dedi.

Muhammedi, İran’ın gerekli sağlık malzemeleri listesini ilgili uluslararası kuruluşlara vererek yardım istediğini belirtti.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları, Washington’un İran’ın nükleer programının ortasında Tahran’la 2018’de dünya güçleri üzerindeki bir anlaşmadan çekilmesinin ardından artırıldı ve İran’ın özel hasta topluluğu için bir şok oldu.

ABD, ilaç ve gıda gibi insani yardım maddelerinin yaptırımlar listesinde yer almadığını savunsa da İran’ın petrol ihracatına ve bankacılık sektörüne yönelik ambargosu, uygulamada ülkenin bu ürünleri ithal etmesine engel oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu